ini
04 خرداد 1402 - 12:32

فرانسه دستورالعمل بروکسل را برای پیشبرد اهداف هسته‌ای خود مسدود کرد

فرانسه به منظور دریافت امتیازات بیشتر برای پیشبرد اهداف هسته‌ای خود از بروکسل، دستورالعمل اتحادیه اروپا برای گسترش انرژی‌های تجدید پذیر را مسدود کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "هندلزبلات آلمان"، فرانسه با مسدود کردن دستورالعمل اتحادیه اروپا می خواهد امتیازاتی در مورد انرژی هسته ای بگیرد.

در واقع، کشورهای اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا قبلاً در مورد دستورالعمل جدید برای گسترش انرژی های تجدیدپذیر در پایان ماه مارس به توافق رسیده بودند. تصویب این دستورالعمل در ماه مه قرار بود تنها یک امر رسمی تلقی شود، اما اکنون فرانسه، همراه با برخی از کشورهای متحد، این متن را در آخرین لحظه مسدود کردند. در دستورالعمل انرژی های تجدیدپذیر اتحادیه اروپا که به طور خلاصه RED III نام دارد پاریس می خواهد نقش انرژی هسته‌ای به عنوان "انرژی سبز" بیشتر مورد تاکید قرار گیرد.

دولت فرانسه هیچ اظهارنظر رسمی در این باره نکرده است. در محافل دولتی اما گفته شد که از ابتدای مذاکرات، "بی طرفی فناوری" برای دستیابی به اهداف اقلیمی از طرف پاریس مطرح شده است. بر این اساس انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی هسته‌ای کم کربن نباید در برابر یکدیگر قرار گیرند. فرانسوی ها به ویژه به بهبود شرایط هیدروژن صنعتی تولید شده از انرژی هسته ای علاقه مند هستند.

پس از آن که رای گیری در شورای اتحادیه اروپا در ابتدا به دلیل مقاومت پاریس به تعویق افتاد، پارلمان اروپا نیز رای گیری در این هفته را به حالت تعلیق درآورد. این تاریخ ها در واقع فقط برای تایید مصالحه ای بود که مدت هاست بین کشورهای عضو شورا و احزاب پارلمان پیدا شده است.

این غیرعادی به نظر می رسد که توافقات از قبل انجام شده حالا زیر سوال قرار می گیرند. حتی غیرمعمول تر این است که فرانسه ابتدا در سطح کاری با این توافقات موافقت کرد، اما سپس ائتلافی را تشکیل داد تا در رای گیری نهایی، این قانون را مسدود کند.

چنین رویکردی تنها یک بار در گذشته نزدیک اتفاق افتاده است و آن هم زمانی بود که آلمان قانون ممنوعیت موتورهای احتراق داخلی جدید اتحادیه اروپا را در فوریه تحت فشار حزب لیبرال دموکرات در دولت ائتلافی و وزیر حمل و نقل آن، فولکر ویزینگ، مسدود کرد.

در حالی که در بروکسل صحبت از حرکت آگاهانه فرانسوی ها می شود، دولت فرانسه این ادعا را رد می کند که آنها از رفتار آلمان در هنگام حذف تدریجی موتورهای احتراقی الهام گرفته‌اند. بهر حال سوئد به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا تصمیم گرفت دستورالعمل انرژی های تجدیدپذیر را به تعویق بیاندازد، زیرا چندین کشور عضو کار بیشتر را بر روی این متن ضروری می دانند.

فرانسه اخیرا قانونی را برای سرعت بخشیدن به گسترش انرژی خورشیدی و بادی تصویب کرده است.

محافل دولتی فرانسه اشاره می کنند که این کشور از سال 2012 تاکنون سهم انرژی های تجدیدپذیر در ترکیب انرژی خود را 46 درصد افزایش داده است. در سال 2021، 19.3 درصد از مصرف ناخالص انرژی نهایی فرانسه توسط انرژی های تجدیدپذیر پوشش داده شد - سطحی که با آلمان قابل مقایسه است.

با این حال، فرانسوی ها نمی خواهند تنها به انرژی خورشیدی و بادی تکیه کنند و به سرمایه گذاری در انرژی هسته ای به عنوان ستون دوم تامین انرژی ادامه می دهند. از سوی دیگر، در اتحادیه اروپا، آلمان به ویژه با تمایل فرانسه برای طبقه بندی انرژی هسته ای عمدتاً کربن زدایی شده به عنوان «انرژی سبز» مخالف است.

فرانسه که در ماه‌های اخیر ده‌ها کشور همفکر اتحادیه اروپا را در یک اتحاد هسته‌ای گرد هم آورده است، اکنون می‌خواهد این شرایط را گسترش داده و قدرت هسته‌ای بیشتری را برای دستیابی به اهداف آب و هوایی اتحادیه اروپا فعال کند. پاریس نگران است که موانع تولید هیدروژن اروپا از انرژی هسته ای بسیار زیاد شود و در نهایت بتواند حتی منجر به خروج شرکت های صنعتی از اتحادیه اروپا شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237615